Etik Değerler...
Slider

Etik Kurallar

ALCAS METAL SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

Çorlu/Tekirdağ

ALCAS

İş Etiği ve Politikalar

Doküman Kodu: KY-GN-01

İlk Yayın Tarihi: 19.09.2016

Revizyon Tarihi:

Revizyon No: 00

Bu dökümanda belirtilen hususlar, tümüyle şirketin etik politikası, çalışma prensipleri ve kalite politikalarını belirtmek ve sistemin daha etkin bir şekilde çalışması için hazırlanmıştır.

. . . . . İÇİNDEKİLER . . . . .

1. Kapak Sayfası…………………………………………………………………………………………………………………..1

2. İçindekiler………………………………………………………………………………………………………………………..2

3. ALCAS Tanıtım…………………………………………………………………………………………………………………3

4. Sosyal Sorumluluk…………………………………………………………………………………………………………….4

5. Misyonumuz…………………………………………………………………………………………………………………….4

6. Vizyonumuz……………………………………………………………………………………………………………………..4

7. Değerlerimiz…………………………………………………………………………………………………………………….5

8. İş Etiği Kurallarımız………………………………………………………………………………………………………….5

9. İnsan Kaynakları Politikası…………………………………………………………………………………………………5

10. Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Politikası………………………………………………………………………………6

11. Kalite Politikası………………………………………………………………………………………………………………7

12. Sertifika ve Lisanslar……………………………………………………………………………………………………….8

ALCAS

İş Etiği ve Politikalar

Biz Kimiz

ALCAS Metal San. A.Ş., Alcas Grubu çatısı altında faaliyet gösteren alüminyum profil üreten bir kuruluştur.

Çorlu Tekirdağ’da 42.000 metrekare arazi üzerinde tesis için özel inşa edilmiş 36.000 metrekare kapalı alana sahip tesiste, işlerinde uzman 250’den fazla personel görev almaktadır. Tesisimizde 2750 Ton, 1850 Ton ve 1540 Ton olarak üç ekstrüzyon presi bulunmaktadır. Yıllık üretim kapasitemiz 22.000 Ton olup DU 10 mm’den DU 310 mm’e kadar her türlü profil üretimi yapılabilmektedir. Yüzey işlemsiz pres profilleri 13.6 m.’ye kadar termikleme, paketleme ve sevk etme imkanı mevcuttur.

Profil üretiminde standart EN AW 6063,6060,6061,6463 alüminyum alaşımlarının yanı sıra, sulu soğutma hattımız sayesinde EN AW 6005 ve 6082 alaşımlı profilleri F27 ve F31 sertliğine kadar üretim yapabilmekteyiz. Ürünlerimiz müşteri taleplerine göre EN 755-1 veya EN 12020-1 normlarına uygun olarak üretilmektedir.

Eloksal tesisimiz yıllık 11.000 ton profile eloksal yapma kapasitesine sahiptir. Eloksal banyolarımızın boyu 8 mt. olup net 7.60 cm. uzunluğa kadar olan profiller eloksal yapılabilmektedir. Tesisimizde standart 12 mikron kaplamanın yanı sıra isteğe bağlı özel olarak 5 mikrondan 30 mikrona kadar eloksal işlemi yapılabilmektedir. Türkiye’ nin en ileri teknolojisine sahip eloksal tesisimizde polisajlı parlak profiller, satinajlı mat profiller ile gümüş, sarı, bronz, siyah renkli eloksalları aynı anda yapmak mümkün olmaktadır.

Elektro kimyasal parlatma hattımız eloksal hattımıza bağlı olaral çalışmakta olup ayna parlaklığında, kusursuz kalitede üretim yapılmaktadır. Banyo uzunluğu 5 mt.olması sebebiyle sektöründe ki en uzun elektro-kimyasal banyoya sahip hattımızda ağırlıklı olarak duşakabin, otomotiv, mobilya, doğrama, kapı, pencere sektörüne üretim yapılmaktadır. Mekanik polisaj işlemine göre çok daha parlak profil yüzeyi elde etmeye olanak sağlayan Elektro kimyasal parlatma prosesi, aynı zamanda mekanik polisajla parlatılmayan girintili bölgelerde de parlaklık sağlar.

Elektrostatik boya hattımız 36 metre fırın uzunluğuna sahip çift boya kabiniyle yıllık 7.000 ton alüminyum profili 180 çeşit Ral rengi ile boyayabilmnektir. Boya hattımızda 7.6 metre uzunluğa kadar profiller boyanabilmektedir. Çevre dostu proses ve iyi bir boya kalitesi için boyama öncasi profiller çevreye zararsız kimyasallarla kaplanmaktadır. İsteğe göre boya öncesi 5 mikron koruyucu eloksal kaplama da yapılabılmektedir.

Üretimimizin %55’i Avrupa ülkelerine satılmakta olup toplam 34 ülkeye ihracat yapılmaktadır.

Bugün, 250’den fazla çalışanıyla ALCAS, müşterileri ilişkilerindeki artan gücü, kalitesi ve zamanında teslimat konusundaki yüksek beklentileri yerine getirmeyi taahhüt etmiştir.

Sosyal Sorumluluk

Çalışanlarımıza, müşterilerimize, iş ortaklarımıza ve faaliyet gösterdiğimiz toplumumuza pozitif katkı sağlamak ALCAS’ın misyonunda yer almaktadır.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk da bu misyonun önemli bir parçasıdır.

ALCAS faaliyet gösterdiği topluma reel, kalıcı ve sürdürülebilir katkı sağlamaktan sorumlu olan bir kurum olarak algılanmak istemektedir.

ALCAS olarak; sürdürülebilir gelişim, kurumsal felsefemizin temel taşıdır ve ekonomik, ekolojik (çevreyle ilgili) ve sosyal taahhütlerimizi şekillendirir.

Faaliyet gösterdiğimiz toplumumuza ve bölge ekonomisine pozitif katkı sağlamak konusunda çabalarımız her zaman devam edecektir.

Misyon, Vizyon ve Değerlerimiz

Misyonumuz

Misyonumuz açık ve nettir – en iyi performansa sahip ALÜMİNYUM PROFİL İMALAT firması olmak!

Misyonumuza ulaşmak için 2 ana stratejimiz bulunmaktadır;

Yüksek Kalite – Düşük Maliyet

Kendi sektörümüzde en düşük maliyetli üretici olmayı hedefliyoruz, bu nedenle düşük maliyetli üretim kapasitemizi artırarak, buradan sağlanan faydayı operasyonlarımıza yansıtmak istiyoruz.

Performas Odaklılık

Verimliliğin sürekli iyileştirilmesi ve maliyet azaltma ALCAS’IN kurumsal disiplinlerinden biridir. Bu nedenle farklı İş Mükemmeliyeti programları uygulanmaktadır.

Vizyonumuz

“Müşterilerimize, çalışanlarımıza ve toplumumuza yüksek ahlaki standartlarda değer katan sektöründe öncü bir şirket olmak.” Sektörünün öncü firmalarından biri olarak aşağıdaki taahhütleri üstlendik;

– Müşterilerimizin ürün ve hizmet kalitesi açısından beklentilerini karşılamak ve bu beklentilerin ötesine geçmek,

– Çalışanlarımıza amaçlarını gerçekleştirmeleri ve kendilerini sürekli olarak geliştirebilmeleri için esin kaynağı olacak güvenli bir iş ortamı hazırlamak,

– Faaliyet gösterdiği toplumda sorumluluk sahibi işveren ve vatandaş olmak; doğal kaynaklardan özenli hassas ve bilinçli bir şekilde faydalanmak,

– Mükemmel işletme/sürdürülebilir karlı büyüme modeline ulaşarak çalışanlarımıza ve topluma katma değer oluşturmak.

İş stratejimizin ana hatları; sektöründe lider teradikçilerden biri olarak; yüksek kalite ile düşük maliyet – performans odaklı, sürdürülebilir büyümedir.

Değerlerimiz

– Müşterilerimizin başarılarına “kazan-kazan yaklaşımı ile karlılık yaratan çözümler sunarak” katkı sağlıyoruz.

– İşimizde güvensiz davranışları tolere etmiyoruz.

– Çevreyi korumaya mükellefiz.

– Çok kültürlü çalışma ortamına saygı duyuyor ve destekliyoruz.

– Birbirimizi destekleme ve birbirimizden öğrenme amacındayız.

– Açık fikirlere ve yenilikçi düşüncelere cesaret veriyoruz.

– Kararlıyız ve aynı zamanda sorumluluk bilinci taşıyoruz.

– İşimize ve çözümlere odaklıyız.

– Maliyet bilinci taşıyoruz.

– Her bir çalışanımızdan etik açıdan kusursuz davranış ve yüksek verimlilik bekliyoruz.

Şirket Politikaları

İŞ ETİĞİ KURALLARIMIZ

Şirketin ve çalışanlarının işlerini icra sırasında uymakla yükümlü oldukları temel etik prensipler;

Yasalara Uygunluk

Şirket kanun ve mevzuat hükümlerine riayetle mükelleftir.

Dürüstlük ve Doğruluk

Şirket doğruluk ve dürüstlük standartlarına uygun davranır.

İnsan Hakları

Şirket İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine saygılıdır.

Sürdürülebilirlik

Şirket, faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini, işçi sağlığı ve iş güvenliğini tesis ve çevreyi koruyarak idame ettirir.

İnsan Kaynakları Politikası

Misyonumuza hayat vermek için aynı değerleri paylaşan yetkin işgücümüz en değerli kaynağımızdır. İnsan kaynakları stratejimiz ve destekleyici politikamız üstün performansa ulaşmaya odaklanmaktadır. Yetkin yönetim ekibi ve çalışan kadromuz ile en iyi hizmetin üretildiği, çalışanlarımızın rollerini kavramalarını teşvik edecek pozitif bir şirket kültürü oluşturmak amacımızdır.

ALCAS’TA, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine saygılı, ırk, cinsiyet, din, kültür ayrımı yapılmaksızın, yetenekli çalışanların kendilerini etik kurallar çerçevesinde rahatça ifade edebilecekleri bir iş ortamı mevcuttur. Bizler yetenekli çalışanlar ile büyüyeceğimize inanmaktayız. Bizler işe uygun eğitim ve kendini geliştirme fırsatlarıyla ALCAS iş ortamında “Yetkinliklerimizi Artırmayı” hedefliyoruz. Bu hedefimizi, ALCAS’A taze yaklaşımlar ve yeni fikirler katacak sektörde tecrübe kazanmış kişilerin işe alınması yolu ile dengeliyoruz.

Prensiplerimiz

– İşe uygun nitelikteki personelin seçimi ve görevlendirilmesi,

– Çalışanın yetenek ve ihtiyaçlarına uygun olarak yetişmesi ve gelişme imkanı,

– İşin niteliğine uygun çalışma ortamı,

– Çalışanın performansını etkin yöntemler ile değerlendirmek ve sistematik metodlar ile ücret tespiti,

– Çalışanın yeteneği ve organizasyonun ihtiyaçları doğrultusunda kariyer planlaması ve yedekleme,

– Çalışanın moral motivasyonunun (isteklendirme) devamlılığı,

Farklılıklara Saygı

ALCAS olarak çalışanlarımız arasında ırk, din, dil ve cinsiyet ayrımına tolerans göstermiyoruz. İşe alım politikamız ile “hitap ettiğimiz müşterilerimizin farklılıklarına uyumu yansıtır şekilde, uluslararası çeşitliliklere saygıyı” amaç edindik.

Gerek çalışanlar arasında ve gerekse işe alımlarda ırk, din, dil ve cinsiyet ayrımı yapılmadığını, insan haklarına saygıyı esas edindiğimizi, çalışanların şirket içi fiziksel, ruhsal ve duygusal kötü muamelere karşı korunması için önlemleri aldığımızı deklare ediyoruz.

Kariyer Yönetimi ve Planlaması

Kariyer yönetimi ve planlaması başarılarımızı geleceğe taşıyacak hayati öneme sahiptir. Çalışanlarımızın, ALCAS bünyesindeki programlara katılımı sağlayarak ve teşvik ederek Kariyer Yönetimi ve Planlamasını gerçekleştirmek istiyoruz.

ALCAS Liderleri

ALCAS liderleri, geleceğimizi şekillendirecek, bizimle aynı değerleri paylaşan ve doğru yetkinliklere sahip yöneticilerdir. ALCAS Grubunu, yöneticilerimizi, çalışma arkadaşlarımızı ve organiasyonumuzu ileriye taşıyacak kriterleri kapsayan “ALCAS Liderlik Kriterlerini” yönetici seçimlerinde kullanmaktayız.

Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Politikası

Çevreyi, Çalışanların, Müşterilerin, Ziyaretçilerin ve ALCAS adına iş yapan diğer insanların sağlığını ve refahını korumak ALCAS için esas değerdir.

Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği bilinci yüksek bir şirket olmaya kendini adamış olan ALCAS, bütün kazaların önlenebileceğine inanmakta, bu doğrultuda tehlikeli ortam ve davranışlara karşı “SIFIR TOLERANS” göstererek “SIFIR KAZA”YI hedeflemektedir.

ALCAS, bu anlayışı doğrultusunda aşağıdaki prensiplere göre hareket edeceğini taahhüt eder;

-Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili yerel ve ulusal kanun, yönetmelik ve şartlara uymak,

-Doğal Kaynakların tüketimini azaltan metotlar geliştirmek ve kullanmak, Tekrar kullanım ve Geri Dönüşüm Operasyonlarını arttırmak,

-Faaliyetler esnasında oluşan katı, sıvı ve gaz atıklarını kaynağında azaltıcı ve çevre etkilerini kontrol altında tutucu önlemler almak, geri kazanımı olmayan atıkları çevreye zarar vermeden bertaraf etmek veya ettirmek,

-Ürün, tesis, makine ve proseslere yönelik projeler geliştirirken, projenin çevreye olan etkileri ile insana yönelik tehlike ve riskleri minimumda tutacak önlemleri almak,

-Tüm çalışanlarda Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği bilincinin oluşturulması ve geliştirilmesine yönelik faaliyetlerde bulunmak,

-Çalışma ortam şartlarından ve yürütülen faaliyetlerden doğan tehlikeleri ve riskleri belirlemek, değerlendirmek ve en aza indirmek için gerekli önlemleri almak,

-Tüm faaliyetlerin çevre üzerinde olabilecek etkilerini anlamak, belirlemek ve en aza indirmek,

-Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemlerinin etkin ve verimli uygulanması ve geliştirilmesine yönelik uygun kaynak, eğitim, öğretim, danışman ve denetimleri sağlamak,

– Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili yönetim sistemlerini uygulayarak sistemin periyodik olarak ve değişen koşullarda gözden geçirilmesini sağlamak ve yönetim sistem performanslarını sürekli olarak iyileştirmek.

Kalite Politikası

HEDEFİMİZ; Müşterilerimizin ihtiyaçlarını üst düzeyde ve sürekli olacak şekilde yasalara ve standartlara uygun olarak karşılamak amacıyla üretim yapmaktır.

Kalite politikamız açık ve kesin kalite belgeleri ile uygulama gereklerine dönüştürülmüş olup, her düzeyde anlaşılmıştır. Ayrıca kalite politikamız misyonumuzu da içine alacak şekilde belirlenmiştir.

Üst düzeyde ve sürekli müşteri memnuniyeti sağlamak amacıyla, verimli, planlı ve yaratıcı çalışmalarımız süresince, elde ettiğimiz tüm ürün ve hizmetlerde, gerekli kalite seviyesini oluşturmak ve sürekliliğini sağlamak temel hedefimizdir.

Temel Olarak Kalite Politikamız

– Gelişen organizasyon yapımızla, bilgi ve teknolojideki gelişme ve değişimlere ayak uyduran dinamizmimizle, sürekli yükselen kalite seviyemizle sektörde önde gelen kuruluş olmak,

– Disiplin, Dürüstlük, Çalışkanlık, Kalite, Temizlik temel prensiplerini ilke edinmek,

– Müşteri memnuniyetini müşteri beklentisinin de ötesinde sağlamak ve sürekli iyileştirmek,

– Üretimde çevre bilincine saygıyı tüm çalışanlarımıza aşılamak,

– Tedarikçilerimize yaptırdığımız işlerle ilgili gerekliliklerin, sürekli olarak açık ve anlaşılır biçimde iletilmesinin sağlanması ve ALCAS KYS mantığını tüm tedarikçilerimize ziyaret ve denetim yöntemi ile yerleştirmek,

– Belirlenen kalite hedeflerinin göstergeleri ile sürekli iyileştirme misyonu ışığında maliyetleri düşürmek, verimliliği ve karlılığı artırmak; tüm çalışanlarımız tarafından benimsenmesini sağlamak,

– Tüm çalışanlarımızın “Kalite herkesin işidir” anlayışı ile kalite geliştirme ve sürekli iyileştirme çalışmalarına katılmasını sağlamak,

– “Kalite Kontrol Edilmez, Üretilir” anlayışının tüm çalışanlarımız tarafından ilke olarak kabul edilmesinin sağlamak,

– Yapılacak her eylemin ilk seferde, sürekli doğru yapılması kavramının oluşmasını sağlamak.

Sertifika ve Lisanslar

TS EN – ISO 9001:2008, OHSAS 18001:2007, CE Entegre Kalite Yönetim Sistemi Belgeleri ve Qualicoat, Qualanod, TS EN 755-9, TS EN 12020-2, TS 4922 Ürün Belgeleri ile müşterimize ürün ve hizmet kalitesini garanti etmekteyiz.

Gelecek günlerde de müşterilerimizin taleplerini karşılamak adına kalitemizi artırmak için çalışmalarımıza devam ediyor olacağız.

* ALCAS İş etiği ve politikaları tüm tedarikçileri tarafından kabul edilir ve uygulanır.