GET TO KNOW ALCAS!

ABOUT US

ALCAS Alüminyum, profil üretimini Çorlu Tekirdağ’da kurmuştur. Tek ekstrüzyon pres ile başlayan üretimini daha sonra üç ekstrüzyon prese, yıllık üretim kapasitesini de 22.000 tona çıkarmıştır. Tesisin kurulurken, yapılacak yatırımlar öngörülmüş, planlama ve yerleşim bu minvalde yapılmıştır.

Pres yatırımından hemen sonra kalıp ihtiyacını karşılamak için kalıphane tesisi kurulmuş, kalıp üretimi için gereken tezgah ve makinalar alınarak üretime başlanmıştır.

DETAILS

INDUSTRIAL PRODUCTS

Quality is hidden in the details

Alcas has been serving the Turkish and World industry since its foundation. The company has been producing profiles for many sectors like the automotive, LED, solar panel, furniture, home appliance and machine sectors to become an indispensable partner or many industries..

ARCHITECTURAL PRODUCTS

Solving the details is our work…

The architectural products R&D department of our company develops building wall curtains and series for door and windows. Systems developed with 30 years of experience and special details are provided for your service in these series.

FURTHERMORE...

A solution partner

Please don’t forget we have an expert team to solve any problems related to aluminum profiles. Share your designs and your new ideas with us. Our R&D and production teams will help you with numerous alternatives.

PROF. DR. CEMIL TASCIOGLU CITY HOSPITAL

OKMEYDANI HASTANESİ YENİ BİNASINDA!
AFT60T ÖZEL TASARIM

ALCAS’ın ürettiği profiller kullanılarak inşaa edilen
Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi tasarımı ile göz kamaştırıyor.

İTÜ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI

İTÜ BİLGİ İŞLEM BİNASI ÇEVRECİ OLARAK TASARLANDI!
LEED SERTİFİKASYONUNA UYGUN

İTÜ Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’na ait olan bina, ülkemizde LEED Sertifikası’na sahip ender yapılardan bir tanesi. Bu üstün ve çevre dostu eserde ALCAS ürünleri kullanıldı.

COMPANY BROCHURE
PROMOTIONAL FILM